Үндэсний хөгжмийн мэргэжлийн сургууль

1937 онд “Уран сайхны сургууль”-ийн анхны багш “Үхэрчин хүү” хэмээн алдаршсан УГЖ Л.Цэрэндорж, Д.Түдэв, С.Түвдэн, Ц.Ишдулам, Солгой хэмээх Баяр, Б.Алтангэрэл, Б.Дашдэлэг нарын алдарт хөгжимчид байлаа. Үндэсний хөгжмийн мэргэжлийн дэг сургалтыг МУГЖ Л.Цэрэндорж /лимбэ/, ТШ, МУАЖ, профессор Г.Жамьян /морин хуур/, ТШ, АЖ Ц.Дашдулам /шударга/,  МУГБ, дэд профессор С.Цэвэлмаа /хуучир/, МУГБ Г.Дашдаваа /ёочин/, МУУГЗ, хүндэт профессор Л.Самбалхүндэв /эвэр бүрээ, баялаг бишгүүр, ардын бишгүүр/, хүндэт профессор Л.Баасанхүү /их хуур/, БНАСАУ-ын зочин багш Ким Зон Ан /ятга/ нарын алдартнууд үндэслэжээ.

Үндэсний хөгжмийн мэргэжлийн сургууль нь үндэсний хөгжмийн тэнхим, язгуур урлагийн тэнхим, нумт-үлээвэр, товшвор хөгжмийн нэгдэлтэйгээр 10 мэргэжлээр сургалт явуулж байна.

Тус сургуулийн төгсөгчид Үндэсний урлагийн Их театр, Улсын Филармоний Морин хуурын чуулга, Нийслэлийн Улаанбаатар чуулга, “Түмэн эх” чуулга, БЦДБЭЧ, ХЦДБЧ, Цагдаагийн “Сүлд” чуулга зэрэг мэргэжлийн урлагийн байгууллагын хөгжимчдийн 90 гаруй хувийг бүрдүүлж, орон нутгийн театр чуулгуудад амжилттай ажиллаж байна. Төгсөгчдөөс Ардын жүжигчин-5, МУУГЗ-14, МУГЖ-12, МУГБ-3, МУСГЗ-1, Чингисийн одон-2, Доктор /Ph.D/ – 10, дэд болон хүндэт профессор 10 гаруй төрөн гарсан.

Магадлан итгэмжлэгдсэн “Хөгжимдөх урлаг”-Үндэсний хөгжмийн хөтөлбөрөөр бакалавр, 2018 оноос магистр, 2020 оноос докторын сургалт явуулж байна.

ҮХМС-ийн захирлаар 2019 оноос Найрал хөгжмийн удирдаач, дэд профессор Р.Ганбат ажиллаж байна.

Үндэсний хөгжимчдийн улсын анхдугаар уралдаан     
1 АЖ.Ц.Батчулуун Г.Жамьян Морин хуур 1 1987
2 АЖ. Ч.Батсайхан Г.Жамьян Морин хуур 2
3 УГБ. Ё.Батбаяр Г.Жамьян Морин хуур 3
4 УГЖ. С.Батмөнх С.Цэвэлмаа Хуучир 1
5 УГЖ. Ж.Цэцэгмаа С.Цэвэлмаа Хуучир 2
6 Г.Эрдэв Хуучир 3
7 УГЖ. М.Бадам Л.Цэрэндорж Лимбэ 1
8 Д.Энхтайван Л.Цэрэндорж Лимбэ 2
9 Г.Энхбат Л.Цэрэндорж Д.Энхтайван Лимбэ 3
10 А.Цэрэндулам Ц.Дашдулам Шудрага 1
11 Н.Зүмбээ Ц.Дашдулам Шудрага 2
12 Ц.Наранцэцэг Ц.Дашдулам Шудрага 3
13 Ц.Цэрэнхорлоо А.Магнайсүрэн Ятга 1
14 Д.Нарантуяа Ким Зон Ам Ятга 2
15 С.Цагаанчулуун А.Магнайсүрэн Ятга 3
16 Ж.Мэнд-Амар Ёочин 1
17 Г.Насанжаргал Г.Дашдаваа Ёочин 2
18 Б.Шүрэнчулуун Г.Дашдаваа Ёочин 3
 ТХШ. АЖ. Л.Мөрдоржийн нэрэмжит  Үндэсний хөгжимчдийн улсын анхдугаар уралдаан
19 Г.Нямжанцан Р.Эрдэнэлхагва Ц.Цэвэгсүрэн Лимбэ 2 2008
20 Г.Адьяадорж М.Бадам Лимбэ 3
21 О.Чинбат Л.Самбалхүндэв Эвэр бүрээ 2
22 Б.Баасансүрэн Л.Самбалхүндэв Эвэр бүрээ 3
21 Т.Өлзийжаргал Д.Чилхаасүрэн Ёочин 2
22 Н.Уранчимэг Н.Зүмбээ Шудрага 3
23 У.Одончимэг П.Мөнгөнцэцэг Хуучир 1
24 Ч.Отгонбаяр Ж.Цэнгэлмаа Бодьсүрэн Хуучир 2
25 О.Амаржаргал Ж.Цэнгэлмаа Бодьсүрэн Хуучир 3
26 Ч.Амарбаяр Ц.Батчулуун Морин хуур 1
27 Д.Гени. Шинэцог Ц.Батчулуун Морин хуур 2
28 Н.Жигжиддорж Ё.Батбаяр Морин хуур 3
ТХШ. АЖ. Л.Мөрдоржийн нэрэмжит Үндэсний хөгжимчдийн улсын II уралдаан
29 Г.Нямжанцан Р.Эрдэнэлхагва Ц.Цэвэгсүрэн Лимбэ 1 2012
30 Б.Мягмарцэрэн М.Бадам Г.Нямжанцан Лимбэ 2
31 Г.Адьяадорж М.Бадам Лимбэ 3
32 О.Чинбат Л.Самбалхүндэв Эвэр бүрээ 1
33 Ч.Мөнхжин Л.Самбалхүндэв Эвэр бүрээ 2
34 Б.Эрдэнэ-Очир Л.Самбалхүндэв Эвэр бүрээ 3
35 Б.Болорцэцэг Д.Чилхаасүрэн Ёочин 2
36 Д.Энхбилэг М.Энхнар Шудрага 1
37 Д.Батжаргал М.Энхнар Шудрага 2
38 Н.Золжаргал Н.Зүмбээ Шудрага 3
39 Ч.Отгонбаяр Ж.Цэнгэлмаа Бодьсүрэн Хуучир 1
40 Э.Цэндсүрэн П.Мөнгөнцэцэг Хуучир 2
41 Н.Жигжиддорж Ё.Батбаяр Морин хуур 1
42 Д.Гени. Шинэцог Ц.Батчулуун Морин хуур 2
43 О.Чулуунбаатар Ё.Батбаяр Морин хуур 3
Монгол улсын Ерөнхийлөгчийн ивээл дор зохион байгууллагдсан ТШ, АЖ Гомбодоржийн Жамьянгийн нэрэмжит мэргэжлийн морин хуурчдын олон улсын уралдаан 
44 Ч.Амарбаяр Ц.Батчулуун Морин хуур 2 2007
45 Д.Гени. Шинэцог Ц.Батчулуун Морин хуур 3
Монгол улсын Ерөнхийлөгчийн ивээл дор зохион байгууллагдсан Төрийн шагналт, Ардын жүжигчин Гомбодоржийн Жамьянгийн нэрэмжит мэргэжлийн морин хуурчдын олон улсын уралдаан 
46 Н.Жигжиддорж Ё.Батбаяр Морин хуур 2 2010
Монгол улсын Ерөнхийлөгчийн ивээл дор зохион байгууллагдсан ТШ, АЖ Гомбодоржийн Жамьянгийн нэрэмжит мэргэжлийн морин хуурчдын олон улсын уралдаан 
47 Н.Жигжиддорж Ё.Батбаяр Морин хуур 1 2015
48 Ч.Амарбаяр Ц.Батчулуун Морин хуур 2
Ширэн цартай морин хуур тоглоочдын улсын анхдугаар уралдаан       
49 Н.Жигжиддорж Ё.Батбаяр Морин хуур 1 2012
50 Ч.Амарбаяр Ц.Батчулуун Морин хуур 2
Их хуур хөгжимчдийн улсын анхдугаар /нээлттэй/ уралдаан
51 А.Ууганбаяр Д.Бойжоо Л.Баасанхүү А 1 2019
52 М.Мөнхбат Л.Баасанхүү 2
53 П.Наранбаатар Л.Баасанхүү 2
54 Б.Мандах Л.Баасанхүү 3
55 Б.Тэмүүлэн Д.Бойжоо В 2
56 Х.Нарангарав Д.Бойжоо С 1
57 А.Эрдэнэхүү Д.Бойжоо 2
58 Ж.Баяржаргал Л.Баасанхүү 2
59 Г.Гантогтох Д.Бойжоо 3
 ТС. УГЗ. Хөгжмийн зохиолч Б.Шаравын нэрэмжит мэргэжлийн дуучид, үндэсний хөгжимчдийн олон улсын анхдугаар уралдаан  
60 Н.Жигжиддорж Ё.Батбаяр Морин хуур 1 2012
61 Э.Цэндсүрэн П.Мөнгөнцэцэг Хуучир 3
62 Н.Шүрэнцэцэг Д.Чилхаасүрэн Ёочин 3
 ТС. УГЗ. Хөгжмийн зохиолч Б.Шаравын нэрэмжит мэргэжлийн дуучид,   үндэсний хөгжимчдийн олон улсын анхдугаар уралдаан            
63 Н.Жигжиддорж Ё.Батбаяр Морин хуур Гран при 2016
64 Т.Өлзийжаргал Д.Чилхаасүрэн Ёочин 2
65 Б.Мягмарцэрэн М.Бадам Г.Нямжанцан Лимбэ 3
66 Э.Цэндсүрэн П.Мөнгөнцэцэг Хуучир 3
алдарт гавьяат хөгжимчин, лимбэч, шудрагач нэрт сурган хүмүүжүүлэгч              Л.Цэрэндоржийн нэрэмжит мэргэжлийн лимбэчдийн улсын  II уралдаан 
67 Б.Мягмарцэрэн М.Бадам Г.Нямжанцан Мэргэжлийн Гран при 2018
68 М.Өнөмөнх Г.Нямжанцан 2
69 Э.Эрдэнэбилэг Б.Цогтмагнай Ц.Цэвэгсүрэн 3
70 Б.Батцэнгэл М.Бадам Г.Нямжанцан тусгай
72 Б.Бат-Ууган Б.Цогтмагнай Өсвөр 2
73 Ц.Амина Б.Цогтмагнай тусгай
МУ-ын алдарт гавьяат хөгжимчин, лимбэч, шудрагач нэрт сурган хүмүүжүүлэгч Л.Цэрэндоржийн нэрэмжит ардын арга барилаар хөгжимдөх улсын анхдугаар уралдаан
74 Н.Золжаргал Н.Зүмбээ Шудрага 1 2018
75 Б.Гэрэлтуяа Н.Зүмбээ Шудрага 2
76 Ц.Батжаргал М.Энхнар Шудрага 3
77 н.Батчимэг Н.Зүмбээ Шудрага тусгай
78 Э.Сарангоо Д.Жаргалмаа Шудрага нэрэмжит
Монгол Үндэсний цөөхүүл хөгжимчдийн улсын II уралдаан
79 “Мөрөөдөл” хамтлаг М.Энхнар Хамтлаг Гран при 2008
80 “Донж” шудрага хөгжмийн чуулга М.Энхнар Чуулга 3
Олон улсын уралдааны шагналтангууд
Оролцогчийн овог нэр Багш Төрөл Байр Огноо
МУГБ. Г.Дашдаваагийн нэрэмжит “ХАВРЫН ШУВУУД ИРЛЭЭ” ёочин, ёочин төст хөгжимчдийн олон улсын уралдаан
1 Ц.Энхмаа Б.Байгалмаа А 1 2018
2 О.Энхлэн Б.Байгалмаа 2
3 Х.Адилбаяр Б.Байгалмаа 3
4 Т.Өлзийжаргал Д.Чилхаасүрэн В 1
5 З.Одонтунгалаг Ц.Саран 2
6 Ч.Марал-Од Ц.Саран. Ц.Уранбилэг 3
Узбек улс Ташкент хотноо зохион байгуулагддаг “NAVRO Z SADOLARI” уралдаан       
7 Халх Монгол хамтлаг Г.Нямжанцан Хамтлаг- Цөөхүүл 1 2018
ОХУ-ын Буриад Улаан-Үд хотноо зохион байгуулагддаг “НАЙДАЛ -2005” олон улсын үндэсний хөгжимчдийн анхдугаар уралдаан     
8 Т.Чамин-Өлзий М.Энхнар Шудрага 2 2005
9 С.Цагаанцоож   П.Мөнгөнцэцэг Хуучир 2
10 Т.Өлзийжаргал Д.Чилхаасүрэн Ёочин 2
11 Ч.Марал-Од Ц.Саран Ёочин Тусгай
ОХУ-ын Буриад Улаан-Үд хотноо зохион байгуулагддаг “НАЙДАЛ -2008” олон улсын үндэсний хөгжимчдийн II уралдаан     
12 Т.Өлзийжаргал Д.Чилхаасүрэн Ёочин 3 2008
13 Г.Мижид Д.Чилхаасүрэн Ёочин 3
14 С.Номин Ц.Саран Ёочин 3
15 Э.Цэндсүрэн П.Мөнгөнцэцэг Хуучир Тусгай
16 Э.Нарантунгалаг П.Мөнгөнцэцэг Хуучир Тусгай
17 Б.Чулуунбат М.Ганболд Морин хуур 2
ОХУ-ын Буриад Улаан-Үд хотноо зохион байгуулагддаг “НАЙДАЛ -2014” олон улсын үндэсний хөгжимчдийн III уралдаан    
18 Б.Номун Ч.Мөнх-Эрдэнэ Ятга 1 2014
19 Г.Энххүслэн Ч.Мөнх-Эрдэнэ Ятга 3
20 Э.Намуундарь Ч.Мөнх-Эрдэнэ Ятга Тусгай
21 Э.Хүслэн Ч.Мөнх-Эрдэнэ Ятга 2
ОХУ-ын Буриад Улаан-Үд хотноо зохион байгуулагддаг “НАЙДАЛ -2018” олон улсын үндэсний хөгжимчдийн V уралдаан 
22 Г.Энххүслэн Ч.Мөнх-Эрдэнэ Ятга 1 2018
23 М.Тэмүүлэн П.Мөнгөнцэцэг Хуучир 2
24 П.Болормаа П.Мөнгөнцэцэг Хуучир 3
25 Ц.Амина Б.Цогтмагнай Лимбэ 3
26 Г.Дорж-Ядам С.Оюунсүрэн Хуучир тусгай
27 Л.Эрдэнэжав А.Бат-Очир Морин хуур 2
ОХУ. Красноярск хотноо зохион байгууллагддаг “НАДЕЖДА – 2014” олон улсын хөгжимчдийн X уралдаан гуравдугаар 
28 Г.Алтан-Очир Б.Баасансүрэн Эвэр бүрээ Гран при 2014
29 Э.Цэндсүрэн П.Мөнгөнцэцэг Хуучир 1
30 Д.Халиун П.Мөнгөнцэцэг Хуучир 3
31 Б.Амарбаясгалан Д.Чилхаасүрэн Ёочин 3
32 О.Эрмүүн Б.Байгалмаа Ёочин Тусгай
33 Э.Хүслэн Ч.Мөнх-Эрдэнэ Ятга 2
34 Б.Номун Ч.Мөнх-Эрдэнэ Ятга 1
35 Г.Энххүслэн Ч.Мөнх-Эрдэнэ Ятга 3
36 Э.Намуундарь Ч.Мөнх-Эрдэнэ Ятга Тусгай
ОХУ. Красноярск хотноо зохион байгууллагддаг “НАДЕЖДА – 2017” олон улсын хөгжимчдийн XI уралдаан гуравдугаар 
37 М.Тэмүүлэн П.Мөнгөнцэцэг Хуучир 1 2017
38 Э.Намуундарь Ч.Мөнх-Эрдэнэ Ятга 1
39 Э.Пагма Д.Чилхаасүрэн Ёочин 1
40 У.Номин-Эрдэнэ Б.Байгалмаа Ёочин 2
41 П.Болормаа П.Мөнгөнцэцэг Хуучир 3
42 Б.Мөнхжин П.Мөнгөнцэцэг Хуучир 3
43 Ц.Амина Б.Цогтмагнай Лимбэ 3
44 Б.Мандах Л.Баасанхүү Их хуур тусгай
ОХУ-ын Буриад улсын Улан-Удэ хотод зохион байгуулагдсан Ази Номхон далайн орнуудын нумт хөгжимчдийн уралдаан /насан хүрэгчдийн/
45 А.Ууганбаяр Л.Баасанхүү Их хуур 2 2017
Казах улс. Астана хотноо зохион байгуулагддаг Нумт хөгжимчдийн олон улсын уралдаан
46 Г.Дорж-Ядам С.Оюунсүрэн Хуучир тусгай 2016
ОХУ.  Улаан-Үд хот “Нүүдэлчдийн дуу хоолой” олон улсын ардын урлагийн их наадам
47 Д.Ундармаа Ц.Саран Ёочин 3 2011
БНСУ. Сөүл хот Инчён, “Nopi nopi-2014” фестиваль
48 Хөгжлийн бэрхшээлтэй оюутанууд Ц.Саран Удирдагч багш Гран при 2014
БНХАУ. Бээжин хотноо зохион байгуулагдсан Залуу хөгжимчдийн олон улсын VIII уралдаан
49 Э.Цэндсүрэн П.Мөнгөнцэцэг Хуучир 1 2019
ОХУ. Алтайн хязгаарын Бийск хот “АЛТАЙ БЕЗ ГРАНИЦ” олон улсын анхдугаар уралдаан
50 Э.Энхбат П.Мөнгөнцэцэг Гоцлол 1 2019
51 Э.Энхбат М.Энхнар Хамтлаг Гран при
52 Э.Энхбат П.Мөнгөнцэцэг Хоршил 1
53 У.Номин-Эрдэнэ Б.Байгалмаа Ёочин 1
54 У.Номин-Эрдэнэ М.Энхнар Хамтлаг Гран при
55 Б.Дөлгөөн М.Энхнар Гоцлол 1
56 Б.Дөлгөөн М.Энхнар Хоршил 3
57 Б.Дөлгөөн М.Энхнар Хамтлаг Гран при
58 С.Сүхбат Б.Цогтмагнай Гоцлол 1
59 С.Сүхбат М.Энхнар Хамтлаг Гран при
60 Э.Сарангоо Д.Жаргалмаа Гоцлол 3
61 Э.Сарангоо Д.Жаргалмаа Хоршил 3
62 Э.Сарангоо М.Энхнар Хамтлаг Гран при
63 Д.Барсболд М.Энхзаяа Гоцлол 2
64 Д.Барсболд М.Энхнар Хамтлаг Гран при
АНУ. Нью Иорк хотноо зохион байгуулагдсан “CRESCENDO” олон улсын уралдаан 
65 Т.Базарсүрэн Л.Баасанхүү Их хуур 1 2020
ОХУ. Хабаровск хотноо зохион байгуулагдсан Ази,Номхон далайн бүс орнуудын “НОВЫЕ ИМЕНА” олон улсын хөгжимчдийн XXXI уралдаан
66 Б.Нансалмаа М.Энхнар Шудрага 3 2021
67 Э.Энхбат П.Мөнгөнцэцэг Хуучир Гран при

       

       Бидний бахархал:

Монгол үндэсний хөгжмийн сургалтыг үндэслэгчид:

Монгол улсын Гавьяат жүжигчин Л.Цэрэндорж

Монгол улсын Төрийн шагнал, ардын жүжигчин Г.Жамьян

Монгол улсын Төрийн шагнал, ардын жүжигчин Ц.Дашдулам

Монгол улсын Гавьяат багш Г.Дашдаваа

Монгол улсын Гавьяат жүжигчин С.Цэвэлмаа

БНАСАУ-ын мэргэжилтэн багш Ким Зон Ам

Монгол улсын Урлагийн гавьяат зүтгэлтэн Л.Самбалхүндэв

СТА.БТА. Хүндэт профессор. Л.Баасанхүү

Ахмад багш нар:

Морин хуур:

УАГХ. Д.Түдэв                       С.Түвдэн                                 УАГХ. Ө.Лувсан

П.Буян                                    Солгой Б. Баяр                        МУ-ын ТШ. АЖ. Г.Жамьян

М.Баасанхүү                           МУАЖ. Ц.Батчулуун              МУГБ. Ё.Батбаяр

МУГЖ. Л.Идэрбат                  Ц.Амаржаргал

Хуучир:

УАГХ. Д.Түдэв                       С.Түвдэн                                 П.Буян

МУГЖ. С.Цэвэлмаа                Т.Банзрагч                              Д.Цэрэндолгор

Л.Балдан                                 Д.Бодьсүрэн                            Ц.Цэнд-Аюуш

Ж.Цэнгэлмаа                           С. Оюунсүрэн

Ёочин:

Д.Ишдулам                             А.Чулуунбат                           МУГБ. Г.Дашдаваа

Д. Чилхаасүрэн                       Ц. Саран

Шудрага:

МУГЖ. Л.Цэрэндорж              УАГХ. АЖ. О.Дашдэлэг         МУ-ын ТШ. АЖ. Ц.Дашдулам

МУГЖ.С.Базаррагчаа             МУГЖ.С.Мядагбадам             Д.Нарантуяа

Н.Зүмбээ                                 А.Цэрэндулам                         Л.Оюунчимэг

Ятга:

Ким Зон Ам                             А.Магнайсүрэн                       З.Нарантуяа

Д.Сандаг                                 МУУГЗ. Д.Алтантуул             А.Цолмон

Лимбэ:

МУГЖ. Л.Цэрэндорж             Л.Маам                                   Д.Энхтайван

МУГЖ. М.Бадам                     Б. Цогтмагнай

Эвэр бүрээ:

МУУГЗ. Л.Самбалхүндэв       Д.Болдбаатар

Баяжуулсан бишгүүр:

Ш.Хишигмаа

ҮХИН-ын удирдаач багш

Д.Дарьзав                                МУУГЗ. Д.Баттөмөр               МУУГЗ. М.Булган

Төрөн гарсан алдартангууд:

  1. МУ-ын ТШ. АЖ. Г.Жамьян
  2. МУ-ын ТШ. АЖ. Ц.Дашдулам
  3. МУ-ын ТШ УГЗ. Хөгжмийн зохиолч Э.Чойдог
  4. МУАЖ. Ц.Батчулуун
  5. МУАЖ. Ч.Батсайхан
  6. МУГЖ. Л.Цэрэндорж
  7. МУГЖ. С.Базаррагчаа
  8. МУГЖ. С.Мядагбадам
ҮНДЭСНИЙ ХӨГЖМИЙН ТЭНХИМ

Магадлан итгэмжлэгдсэн “Хөгжимдөх урлаг”-Үндэсний хөгжмийн хөтөлбөрөөр бакалавр, 2018 оноос магистрын сургалт явуулж байна.

Тэнхимийн эрхлэгч МУСТА Б.БАЙГАЛМАА
Нумт, Үлээвэр хөгжмийн нэгдлийн ахлагч МУСТА Ш.БОЛДБААТАР
Товшвор, Цохивор хөгжмийн нэгдлийн ахлагч МУСТА, БТА Ё.ОТГОНТУЯА
Морин хуурын багш МУГБ Ё. БАТБАЯР
МУУГЗ, Хүндэт профессор М.Булган
Их хуур хөгжмийн багш, Хүндэт профессор МУСТА, БТА Л.БААСАНХҮҮ
Ёочин хөгжмийн багш МУСТА, БТА, Хүндэт профессор Д.ЧИЛХААСҮРЭН
Хуучир хөгжмийн багш, Хүндэт профессор, МУСТА, БТА П.МӨНГӨНЦЭЦЭГ
Морин хуурын багш, МУАЖ Ч.БАТСАЙХАН
Ятга хөгжмийн багш МУГЖ Ч.МӨНХ-ЭРДЭНЭ
Зөвлөх багш Ц.САРАН
Зөвлөх багш Б.ЦОГТМАГНАЙ
Шудрага хөгжмийн багш МУСТА БТА М.ЭНХНАР
Шудрага хөгжмийн багш МУСТА, БТА Д.ЖАРГАЛМАА
Ёочин хөгжмийн багш Б.БОЛОРЦЭЦЭГ
Морин хуурын багш МУСТА, БТА А.БАТ-ОЧИР
багш МУСТА, БТА М.ГАНБОЛД
Их хуур хөгжмийн багш МУСТА Д.БОЙЖОО
Эвэр бүрээ хөгжмийн багш МУСТА, БТА Б.БААСАНСҮРЭН
багш МУСТА Д.ГАНТУЛГА
Ардын бишгүүр хөгжмийн багш, МУСТА М.ЭНХЗАЯА
Эвэр бүрээ хөгжмийн багш, МУСТА Б.ЭРДЭНЭ-ОЧИР
Багш Т.МӨНХЗУЛ
Концертмейстер багш МУСТА Л.БАЯРМАА
Багш МУСТА М.ЭРДЭНЭЦЭЦЭГ
концертмейстер багш МУСТА Б.ЭНХЗУЛ
Концертмейстер багш Т.МӨНХСОЁЛ
Концертмейстер багш Т.ГАНЗАЯА