Хөгжмийн ухаан дуулаачийн сургууль

Монгол Улсын Консерватори нь 2019 оноос эхлэн шинэ бүтэц бүрэлдэхүүнээр үйл ажиллагаагаа явуулж эхэлсэн бөгөөд дөрвөн бүрэлдэхүүн сургуультай болсны нэг нь Хөгжмийн Ухаан Дуулаачийн Сургууль юм. Хөгжмийн ухаан дуулаачийн сургууль нь хөгжмийн ухаан, дуулаачийн гэсэн хоёр тэнхимээс бүрдэх ба хөгжмийн ухааны тэнхим нь дотроо Хөгжмийн онолын нэгдэлтэй.

Тус бүрэлдэхүүн сургууль нь үндсэн, зөвлөх, цагийн нийт 50 гаруй багштай бөгөөд хөгжмийн зохиолч, хөгжим судлаач, хөгжмийн удирдаач, дуурийн дуучин, уртын дуучин, жазз хөгжмийн чиглэлээр бакалаврын болон магистрын сургалт явуулж байна.

Тус сургуулийн Хөгжмийн ухааны тэнхим нь шаталсан сургалтаар 1-12 анги болон бакалавр, магистрын нийт оюутнуудад хөгжмийн онол, сонсгол, хөгжмийн түүх зэрэг мэргэжлийн бүхий л суурь хичээлүүдийг зааж сургадагаараа онцлогтой. Мөн жазз хөгжмийн бакалаврын сургалтыг олон улсын нэр хүндтэй зочин профессор багш нараар заалгаж байна.

Хөгжмийн Ухаан Дуулаачийн Сургууль нь Доктор-4, дэд болон хүндэт профессор-14, Ардын жүжигчин-3, Төрийн шагналт-1, МУГЖ-7, МУГБ-1, МУУГЗ-2 зэрэг нэр хүндтэй эрдэмтэн багш нартай.

 

Б.БАТБААТАР

  • төгсөгч, ЦДБЭЧ-ын гоцлол дуучин /МУГЖ/
  • 2004 онд Орос дууны улсын уралдааны II байр
  • 2006 онд БСШУЯ-н Шилдэг уран бүтээлч
  • 2006 онд Д.Бандийн нэрэмжит мэргэжлийн дуулаачдын … уралдаанд Тусгай байр
  • 2007,2014 онд БНАСАУ-н хаврын баярын “Алтан цом” Гра-при
  • 2010 онд Л.Линховойны нэрэмжит дуурийн залуу дуучдын ОУ-ын уралдааны II байр
  • 2010 онд К.И.Базарсадаевын нэрэмжит ОУ-ын мэргэжлийн дуулаачдын уралдаанд III байр
  • 2015 онд Ц.Чинзоригийн нэрэмжит “Дууны хорвоо II” улсын уралдааны Гра-при
  • 2016 онд Г.Бирваа “Нарны дуулал” улсын уралдааны Дэд байр

О.ХҮРЭЛБААТАР

2007 оны төгсөгч, УДБЭТ-ын гоцлол дуучин /МУСТА/

  • 2010 онд К.И.Базарсадаевын нэрэмжит ОУ-ын мэргэжлийн дуулаачдын уралдаанд Гра-При
  • 2012 онд Д.Бандийн нэрэмжит мэргэжлийн дуулаачдын V уралдааны I байр
  • 2012 онд Ц.Пүрэвдоржийн нэрэмжит “Ари, романс дуулаачдын улсын IV, ОУ-ын II уралдаанд” Гран-при “Байкал” ОУ-ын дуурийн дуучдын Дэд байр
  • 2012 онд Б.Шаравын нэрэмжит Олон улсын анхдугаар уралдааны I байр
  • 2014 онд М.Глинкийн нэрэмжит дуурийн дуу дуулаачдын ОУ-ын XXV уралдааны дэд байр
  • 2016 онд Б.Дамдинсүрэн “Учиртай гурван толгой” дуурийн шилдэг дүрийн VII уралдааны “Балган” Тэргүүн байр

Ч.БАДРАЛ

2012 оны төгсөгч /МУСТА/

  • 2012 онд АЖ,ТШ Б.Дамдинсүрэн “ Учиртай гурван толгой ” дуурийн шилдэг дүрийн VI уралдааны “Юндэн Тэргүүн” байр
  • 2013 онд А.П.Ивановын нэрэмжит Дуурийн дуулаачдын Олон улсын уралдааны Гран-При
  • 2013 онд АЖ,ТШ Б.Дамдинсүрэн “ Учиртай гурван толгой ” дуурийн шилдэг дүрийн VII уралдааны “Юндэн” Тэргүүн байр
  • 2014 онд Тольяттын ОУ-ын сонгодог дуу дуулаачдын уралдааны Гран-При
  • 2014 онд М.Глинкийн нэрэмжит дуурийн дуу дуулаачдын Олон улсын XXV уралдааны дэд байр С.Рахманиновын бүтээлээр тусгай байр, Шилдэг “Баритон” хоолой шагнал
  • 2014 онд ОХУ-н Саратов хотод зохиогдсон дуурийн дуулаачдын уралдааны IV байр
  • 2014 онд Засгийн газрын “Мөнгөн мод” шагнал
  • 2014 онд ОХУ-н Магнитогорск хотын Дуурийн театрын Урилгын гоцлооч
  • 2016 онд СССР-ын АЖ Натали Шпиллерын нэрэмжит Олон улсын дуурийн дуулаачдын уралдааны Гран-При
  • 2016 онд ОХУ-н Санкт-Петербург хотод зохиогдсон дуурийн дуулаачдын уралдаанд тэргүүн байр
  • 2016 онд Казахстан Бибигуль Тулегеновын нэрэмжит олон улсын VIII уралдааны Тэргүүн байр
  • 2017 онд Австри улсын Линз хотод зохиогдсон Competitione dell’opera хэмээх дэлхийн А зэрэглэлийн уралдаанд II байр , Шүүгчидийн нэрэмжит шагнал
  • 2017 онд Литва Вильнюс хотод зохиогдсон “Noreika” нэрэмжит Олон улсын уралдааны II байр
  • 2017 онд Итали Рома хотод зохиогдсон “Otavio ziino” Олон улсын уралдааны Тусгай байр
  • 2017 онд И.Багочовагийн нэрэмжит Олон улсын VIII уралдааны I байр

Н.А.Римский -Корсаковын Дуурийн дуулаачдын Олон улсын уралдааны II байр

  • 2017 онд Австри улсын Линз хотын Дуурийн театрын Урилгын гоцлооч
  • 2018 онд Итали улсын Мачерата хотын Дуурийн театрын Урилгын гоцлооч
  • 2018 онд EVA MARTON ОУ-ын дуурийн дуулаачдын уралдааны II байр
  • 2018 оны “Golden star” шагнал
  • 2019 оны 4 сар ОХУ-ын Ардын жүжигчин Галина Вишневская –ийн нэрэмжит олон улсын “Б” зэрэглэлийн уралдаанд дэд тэргүүн байр, Шилдэг баритон, Мөн Americ, Cruzinii театруудад дуулах тусгай шагнал тус тус хүртсэн. 2019.06 сар / Монголоос анх удаа шагнал хүртсэн. П.И.Чайковскийн нэрэмжит уралдааны тэргүүн шагналт АДАМОВОЙ АФАНАСЬЕВОЙ нэрэмжит олон улсын уралдаанд ГРАН-ПРИ

Ш.НАРАНЧИМЭГ

1999 оны төгсөгч, УДБЭТ-ын  гоцлол дуучин /МУСТА/

  • 2007 онд Б.Дамдинсүрэн “Учиртай гурван толгой” дуурийн “Нансалмаа” Тэргүүн байр
  • 2006 онд Д.Бандийн нэрэмжит мэргэжлийн дуулаачдын … уралдааны III байр
  • 2007 онд Л.Линховойны нэрэмжит дуурийн залуу дуучдын ОУ-ын уралдааны “Болор цом”
  • 2010 онд О.Ичинхорлоогийн нэрэмжит “Ари романс” дуулаачдын ОУ-ын уралдааны II байр
  • 2016 онд “Найрсаг Улаанбаатар” хөтөлбөрийн хүрээнд зохион байгуулагдсан Б.Дамдинсүрэн “Учиртай гурван толгой” дуурийн шилдэг “Нансалмаа”

Б.ЭНХНАРАН

2007 оны төгсөгч, УДБЭТ-ын гоцлол дуучин /МУСТА/

  • 2012 онд Н.А.Римский-Корсаковын нэрэмжит Консерватори төгссөн /Санкт-Петербург/
  • 2012 онд Ц.Пүрэвдоржийн нэрэмжит “Ари, романс дуулаачдын улсын IV, ОУ-ын II уралдаанд” Тэргүүн байр
  • 2012 онд Б.Шаравын нэрэмжит ОУ-ын анхдугаар уралдааны Тэргүүн байр
  • 2016 онд Б.Дамдинсүрэн “Учиртай гурван толгой” дуурийн шилдэг дүрийн VII уралдааны “Нансалмаа” Тэргүүн байр
  • 2017 онд “Найрсаг Улаанбаатар” хөтөлбөрийн хүрээнд зохион байгуулагдсан Б.Дамдинсүрэн “Учиртай гурван толгой” дуурийн шилдэг” Нансалмаа
  • 2017 онд Д.Лувсаншаравын нэрэмжит мэргэжлийн дуулаачдын Улсын анхдугаар уралдааны I байр
  • 2018 онд БНАСАУ-ын Пхеньян хотноо зохиогдсон “Пхеньян” олон улсын дуурийн дуулаачдын анхдугаар уралдааны тусгай байр

С. БАТ-ЭРДЭНЭ

2013 оны төгсөгч, УДБЭТ-ын гоцлол дуучин /МУСТА/

  • 2011 онд СССР-ын АЖ Лхасаран Линховойны нэрэмжит дуурийн залуу дуучдын Олон улсын уралдааны тусгай байр
  • 2012 онд СССР-ын АЖ К.И.Базарсадаева нэрэмжит Олон улсын мэргэжлийн дуулаачдын уралдааны “Ким Базарсадаев”-ын нэрэмжит шагнал
  • 2012 онд АЖ,ХБ, ХХ зууны манлай дуурийн эрэгтэй дуучин Ц.Пүрэвдоржийн нэрэмжит “Ари, романс” дуулаачдын улсын IV, Олон улсын II уралдаанд “Ц.Пүрэвдоржийн нэрэмжит шагнал”, “Ц.Пүрэвдорж сан”-н нэрэмжит шагнал
  • 2012 онд СУИС багш, МУГБ профессор Д.Дашамагийн нэрэмжит уралдааны III байр
  • 2012 онд МУ-н “Шилдэг уран бүтээлч” Оюутан өргөмжлөл
  • 2013 онд ОХУ-ын Москва хотноо болсон Олон улсын оюутны XIX уралдааны Тэргүүн байр, Ф.И.Шаляпины нэрэмжит шагнал, Ардын дуу Шилдэг дуулсан оюутны шагнал
  • 2013 онд СУИС багш, МУГЖ профессор О.Ичинхорлоогийн нэрэмжит “Ари романс” дуулаачдын олон улсын уралдааны тэргүүн байр
  • 2014 онд СССР-ын АЖ К.И.Базарсадаева нэрэмжит Олон улсын мэргэжлийн дуулаачдын уралдааны Тэргүүн байр
  • 2016 онд АЖ,ТШ Б.Дамдинсүрэн “Учиртай гурван толгой” дуурийн шилдэг дүрийн VII уралдааны “Балган” дэд байр
  • 2016 онд “Найрсаг Улаанбаатар” хөтөлбөрийн хүрээнд зохион байгуулагдсан АЖ, ТШ Б.Дамдинсүрэн “Учиртай гурван толгой” дуурийн шилдэг “Балган”
  • 2017 онд МУАЖ, ХБ Д.Лувсаншаравын нэрэмжит мэргэжлийн дуулаачдын улсын анхдугаар уралдааны Гран-при
  • 2019 онд Казахстан улсад болсон Х.Халыкаралык нэрэмжит олон улсын уралдааны III байр
  • 2019 онд Ц.Пүрэвдоржийн нэрэмжит олон улсын дуурийн дуучдын уралдааны Гран-при
  • 2019 онд Засгийн газрын “Мөнгөн мод” шагнал

Т. ЭНХБАТ

2008 оны төгсөгч

  • 2012 онд ОХУ-ын Санкт – Петербург хотын Романсиада Олон улсын уралдааны Гран-при
  • 2012 онд ОХУ-ын Москва Романсиада Олон улсын уралдааны II байр
  • 2014 онд “Art Vocal” Олон улсын дуурийн дуулаачдын уралдааны Гран-при
  • 2015 онд “Весна романс” Олон улсын уралдааны I байр
  • 2015 онд “Весна песня” Олон улсын уралдааны Гран-при
  • 2015 онд “Звёздная рапсодия” Олон улсын дуурийн дуучдын уралдааны Гран-при
  • 2016 онд Н.А.Римский-Корсаковын Дуурийн дуулаачдын Олон улсын уралдааны III байр
  • 2016 оноос ОХУ-ын Марийнский театрын гоцлол дуучнаар
  • 2017 онд Багочовагийн нэрэмжит Олон улсын уралдааны III байр

Э. ОТГОНБАТ

2014 оны төгсөгч, УДБЭТ-ын гоцлол дуучин

  • 2011 онд Л.Линховойны нэрэмжит дуурийн залуу дуучдын ОУ-ын уралдааны “Надежда”
  • 2013 онд О.Ичинхорлоогийн нэрэмжит “Ари романс” дуулаачдын ОУ-ын II уралдааны тусгай байр
  • 2014 онд Л.Линховойны нэрэмжит дуурийн залуу дуучдын ОУ-ын уралдааны III байр
  • 2014 онд Тольяттын ОУ-ын сонгодог дуу дуулаачдын уралдааны I байр
  • 2015 онд Ц.Чинзоригийн нэрэмжит “Дууны хорвоо I” улсын уралдааны “Хөгжмийн зохиолчийн нэрэмжит” шагнал
  • 2016 онд Б.Шаравын нэрэмжит ОУ-ын II уралдааны Дэд байр

С.БАТТУЛГА

2001 оны төгсөгч, Улсын Филармоний дарга, Гоцлол дуучин /МУСТА/

  • 2003 онд Орос дуу дуулаачдын уралдаанд II байр
  • 2004 онд Д.Бандийн нэрэмжит Орос романс дуулаачдын уралдаан I байр
  • 2004 онд “Ус мөрний тухай дууг хэн сайн дуулах вэ” мэргэжлийн дуучдын Улсын уралдаан II байр
  • 2005 онд Л.Линховоины нэрэмжит дуурийн залуу дуучдын ОУ-ын уралдаан II байр
  • 2005 онд Ц.Чинзоригийн нэрэмжит “Дууны хорвоо I” улсын уралдаан III байр
  • 2007 онд Г.Дарамзагдын нэрэмжит “Дорнын эгшиглэн II” уралдаан Гран При шагнал
  • 2007 онд Монголын Урлагийн ажилтны холбоо “Хүндэт өргөмжлөл”
  • 2008 онд Монгол Улсын Засгийн газрын шагнал Соёлын Тэргүүний ажилтан
  • 2011 онд БНАСАУ-ын “Хаврын баяр” их наадмын Алтан цом, Гран при /VOICE group/
  • 2015 онд Төрийн дээд АЛТАНГАДАС одон
  • 2017 онд JCI Senator

Э. БОЛОРМАА

2010 оны төгсөгч /МУСТА/

  • 2013 онд Болгар улсад зохиогдсон “Дэлхийн ардын язгуур урлагийн их наадам” Гран-при
  • 2016 онд ТШ,АЖ, ХХ Зууны манлай эмэгтэй уртын дуучин Н.Норовбанзадын нэрэмжит уртын дуучдын Олон улсын уралдааны I байр

Н. ТУЯА

2007 оны төгсөгч, УДБЭТ-ын гоцлол дуучин /МУСТА/

  • 2003 онд Б.Дамдинсүрэн “Учиртай гурван толгой” дуурийн шилдэг дүрийн V уралдааны “Хоролмаа” Тусгай байр

Б. ДЭЛГЭРБАЯР

2011 оны төгсөгч, Улсын Филармоний гоцлол дуучин /МУСТА/

  • 2010 онд К.И.Базарсадаева нэрэмжит ОУ-ын мэргэжлийн дуулаачдын уралдааны Тусгай байр
  • 2010 онд “Лидия Абрамовой” нэрэмжит ОУ-ын дуурийн дуулаачдын уралдааны II байр /Москва/
  • 2011 онд Л.Линховойны нэрэмжит дуурийн залуу дуучдын ОУ-ын уралдааны IV байр
  • 2012 онд Б.Шаравын нэрэмжит ОУ-ын мэргэжлийн дуулаачдын анхдугаар уралдааны Тэргүүн байр
  • 2014 онд Муслим Магомаевын нэрэмжит ОУ-ын уралдааны финалист /Москва/
  • 2016 онд Натали Шпиллерын нэрэмжит ОУ-ын дуурийн дуулаачдын уралдааны II байр

3.САРАНГЭРЭЛ

2008 оны төгсөгч

  • 2016 онд Н.Норовбанзадын нэрэмжит уртын дуучдын ОУ-ын уралдааны II байр

Д. ОТГОНСАЙХАН

2010 оны төгсөгч

  • 2012 онд Б.Дамдинсүрэн “Учиртай гурван толгой” дуурийн шилдэг дүрийн VI уралдааны “Нансалмаа” Тэргүүн байр

О. ОЮУНЦЭЦЭГ

2012 оны төгсөгч, Дорнод аймгийн ХДТеатрын гоцлол дуучин /МУСТА/

  • 2016 онд Б.Дамдинсүрэн “Учиртай гурван толгой” дуурийн шилдэг дүрийн VII уралдааны “Нансалмаа” дэд байр
  • 2017 онд Л.Линховойны дуурийн залуу дуучдын ОУ-ын уралдааны Тусгай байр
  • 2019 онд Ц.Пүрэвдоржийн нэрэмжит олон улсын дуурийн дуучдын уралдааны Тусгай байр

Б. ОДОНЗАЯА

2012 оны төгсөгч, УДБЭТ-ын гоцлол дуучин

  • 2012 онд Залуу дуурийн дуучдын ОУ-ын “Bella voce” уралдааны тусгай байр /Москва/

Л. БОЛДЦЭРЭН

2009-2011 оны төгсөгч, УДБЭТ-ын гоцлол дуучин

  • 2016 онд Н.А.Римский-Корсаковын нэрэмжит Консерватори төгссөн

/Санкт- Петербург /

  • 2014 онд Гатчинская романсиада И.Шварцын нэрэмжит уралдааны II байр
  • 2015 онд “Звёздная рапсодия” ОУ-ын уралдааны Гран-при /Санкт-Петербург/
  • 2016 онд Б.Т.Штоколова-ын нэрэмжит ОУ-ын дуурийн дуучдын уралдааны II байр

Л.БҮҮВЭЙБААТАР

2016 оны төгсөгч, УДБЭТ-ын гоцлол дуучин

“УВЕРТЮРА” поп-опера хамтлаг /МУСТА/, 2010 оны төгсөгчид, 2009 онд байгуулагдсан.

УДБЭТ-ын дэргэдэх “CONCONANCE поп-опера хамтлаг 2013-14 оны төгсөгчид, 2013 онд байгуулагдсан.

М.БЯМБА-ЭРДЭНЭ

2015 оны төгсөгч ЦЕГ-ын СҮЛД чуулгийн гоцлол дуучин

  • 2012 онд Б.Шаравын нэрэмжит ОУ-ын дуурийн дуулаачдын анхдугаар уралдааны ХБК-ын нэрэмжит шагнал
  • 2015 онд Алтан намар мэргэжлийн дуулаачдын улсын уралдааны тэргүүн байр

Г. ДАШЧАНРАВ

2014 төгсөгч, УДБЭТ-ын дуучин

  • 2017 онд Л.Линховойны нэрэмжит дуурийн залуу дуучдын ОУ-ын уралдааны III байр

Э. ОЧИРСАЙХАН

2017 оны төгсөгч

  • 2012 онд Залуу дуурийн дуучдын ОУ-ын “Bella voce” уралдааны IV байр /Москва/
  • 2014 онд Тольяттын ОУ-ын сонгодог дуу дуулаачдын уралдааны I байр
  • 2014 онд Л.Линховойны нэрэмжит дуурийн залуу дуучдын ОУ-ын уралдааны III байр
  • 2017 онд К.И.Базарсадаевын нэрэмжит ОУ-ын мэргэжлийн дуулаачдын V уралдааны IV байр
  • 2017 онд Л.Линховойны нэрэмжит дуурийн залуу дуучдын ОУ-ын уралдааны II байр

XX-р ЗУУНЫ МАНЛАЙ ЭРЭГТЭЙ УРТЫН ДУУЧИН, БНМАУ-ын АЛДАРТ ГАВЬЯАТ ДУУЧИН Ж.ДОРЖДАВГА

МУАЖ, ХӨДӨЛМӨРИЙН БААТАР, ПОРОФЕССОР Г.ХАЙДАВ

МУАЖ, ТӨРИЙН ШАГНАЛТ, ХХ ЗУУНЫ МАНЛАЙ ЭМЭГТЭЙ ДУУРИЙН ДУУЧИН, ПРОФЕССОР БАГШ Х.УРТНАСАН

МУАЖ, ОХ-ны БУАЖ, ПРОФЕССОР Д.ЖАРГАЛСАЙХАН

XX-р ЗУУНЫ МАНЛАЙ ЭРЭГТЭЙ УРТЫН ДУУЧИН, БНМАУ-ын АЛДАРТ ГАВЬЯАТ ДУУЧИН Ж.ДОРЖДАВГА
МУАЖ, ХӨДӨЛМӨРИЙН БААТАР, ПОРОФЕССОР Г.ХАЙДАВ
МУАЖ, ТӨРИЙН ШАГНАЛТ, ХХ ЗУУНЫ МАНЛАЙ ЭМЭГТЭЙ ДУУРИЙН ДУУЧИН, ПРОФЕССОР БАГШ Х.УРТНАСАН
МУАЖ, ОХ-ны БУАЖ, ПРОФЕССОР Д.ЖАРГАЛСАЙХАН
2003 оны төгсөгч, ЦДБЭЧ-ын гоцлол дуучин /МУГЖ/ Б.БАТБААТАР
2007 оны төгсөгч, УДБЭТ-ын гоцлол дуучин /МУСТА/ О.ХҮРЭЛБААТАР
2012 оны төгсөгч /МУСТА/ Ч.БАДРАЛ
1999 оны төгсөгч, УДБЭТ-ын гоцлол дуучин /МУСТА/ Ш.НАРАНЧИМЭГ
2007 оны төгсөгч, УДБЭТ-ын гоцлол дуучин /МУСТА/ Б.ЭНХНАРАН
2013 оны төгсөгч, УДБЭТ-ын гоцлол дуучин /МУСТА/ С. БАТ-ЭРДЭНЭ
2008 оны төгсөгч Т. ЭНХБАТ
2014 оны төгсөгч, УДБЭТ-ын гоцлол дуучин Э. ОТГОНБАТ
2001 оны төгсөгч, Улсын Филармоний дарга, Гоцлол дуучин /МУСТА/ С.БАТТУЛГА
2010 оны төгсөгч /МУСТА/ Э. БОЛОРМАА
2007 оны төгсөгч, УДБЭТ-ын гоцлол дуучин /МУСТА/ Н. ТУЯА
2011 оны төгсөгч, Улсын Филармоний гоцлол дуучин /МУСТА/ Б. ДЭЛГЭРБАЯР
2008 оны төгсөгч 3.САРАНГЭРЭЛ
2010 оны төгсөгч Д. ОТГОНСАЙХАН
2012 оны төгсөгч, Дорнод аймгийн ХДТеатрын гоцлол дуучин /МУСТА/ О. ОЮУНЦЭЦЭГ
2012 оны төгсөгч, УДБЭТ-ын гоцлол дуучин Б. ОДОНЗАЯА
2009-2011 оны төгсөгч, УДБЭТ-ын гоцлол дуучин Л. БОЛДЦЭРЭН
2016 оны төгсөгч, УДБЭТ-ын гоцлол дуучин Л.БҮҮВЭЙБААТАР
“УВЕРТЮРА” поп-опера хамтлаг /МУСТА/, 2010 оны төгсөгчид, 2009 онд байгуулагдсан.
УДБЭТ-ын дэргэдэх “CONCONANCE” поп-опера хамтлаг 2013-14 оны төгсөгчид, 2013 онд байгуулагдсан.
2015 оны төгсөгч ЦЕГ-ын СҮЛД чуулгийн гоцлол дуучин М.БЯМБА-ЭРДЭНЭ
2014 төгсөгч, УДБЭТ-ын дуучин Г. ДАШЧАНРАВ
2017 оны төгсөгч Э. ОЧИРСАЙХАН
ДУУЛААЧИЙН ТЭНХИМ

      Дуулаачийн сургалт нь 1950 онд “Найрал дууны анги” нээгдсэнээр эхэлж, анхны багшаар зууны манлай уртын дуучин, МУГЖ Ж.Дорждагва, Хөдөлмөрийн баатар МУАЖ, Г.Хайдав, АЖ, Д.Мяасүрэн, Хөдөлмөрийн баатар, МУАЖ, Б.Зангад нар ажиллаж байв. Мэргэжлийн дуучдыг бэлтгэх тогтолцоог бүрдүүлэхэд МУАЖ Д.Жаргалсайхан, МУАЖ, дэд профессор Б.Жавзандулам, МУАЖ, хүндэт профессор Д.Түвшинжаргал, МУГЖ, хүндэт профессор А.Бүтэд нарын олон арван алдарт дуучид багшилж, Зууны манлай дуурийн эмэгтэй дуучин, Төрийн соёрхолт, МУАЖ, профессор Х.Уртнасан чухал үүрэг гүйцэтгэн удирдан ажилласан юм.

    Тус тэнхимийн багш, төгсөгчид нь дэлхийн алдартай концертын танхимууд болох Большой театр, Кремлийн ордон, Карнеги Холл, Италийн Арена ди Верона амфитеатр зэрэг олон улсын тайзнаа дуулж байснаас гадна Монголын болон дэлхийн дуурийн театруудын тайзнаа уран бүтээлээ туурвидаг. 

 

ХӨГЖМИЙН УХААНЫ ТЭНХИМ

       Хөгжмийн ухааны тэнхимийн анхны багшаар Монголын нэрт хөгжмийн зохиолч МУ-ын Төрийн хошой шагналт, АЖ Б.Дамдинсүрэн, ТШ, АЖ С.Гончигсумлаа, МУУГЗ Г.Цэрэндорж нар ажиллаж байсан ба урлаг судлалын ухааны анхны эрдэмтэн профессор Ж.Энэбиш /Ph.D/,  профессор Д.Оюунцэцэг /Ph.D/, профессор Л.Эрдэнэчимэг /Sc.D/, доктор, дэд профессор М.Озила /Ph.D/, дэд профессор Р.Оюунбат /Ph.D/, Б.Батжаргал /Ph.D/, Д.Энхцэцэг /Ph.D/, Д.Ариунаа /Ph.D/ нарын орчин цагийн Монголын хөгжим судлалын эрдэмтэд ажиллаж иржээ. 

     Тус тэнхим нь шаталсан сургалтын бүхий л түвшний суралцагч, магистрант, докторантуудад хөгжим судлал болон онол, дуурьсахуйн ухаан, хөгжмийн шинжлэл, хөгжмийн түүхийн хичээл зааж, хөгжмийн онолын хэлэлцүүлгүүдийг зохион байгуулдаг. 

Тэнхимийн эрхлэгч, хөгжмийн онол, сонсголын багш, МУСТА, МУБТА, хүндэт профессор Чуваамид ЭНХБАТ
Монгол Улсын Консерваторийн Симфони найрал хөгжмийн удирдаач, удирдах урлагийн багш, профессор, МУУГЗ Чулуун ЧИНБАТ
Хөгжмийн зохиолч, Зохиомжийн багш, Төрийн соёрхолт Бирваа МӨНХБОЛД
Хөгжим судлаач, хөгжмийн онолын багш, Ph.D доктор, дэд профессор Мусахан ОЗИЛА
Урлаг судлаач, багш, түүхийн ухааны доктор /Ph.D/, дэд профессор Равжаа ОЮУНБАТ
Хөгжим судлаач, Хөгжмийн уран зохиолын багш Рагчаа ГАНБААТАР
Хөгжим судлаач, Хөгжмийн түүх, гармони сонсголын багш Самбуу ЭНХБУЛАГ
Хөгжмийн Ухааны Тэнхимийн онол, сонсголын багш, хүндэт профессор Тожоо ТЕЛЬМАН
Угсаатны хөгжим судлал, хөгжмийн онол, сонсголын багш Даш ЭНХТУНГАЛАГ
Хөгжим судлаач, хөгжмийн онолын багш Шагж БАТБАЯР
Төгөлдөр хуурч, хөгжмийн онол, сонсголын багш, МУСТА, МУБТА Энэбиш УРАНХҮҮ
Жазз хөгжмийн багш Болдбаатар Мөнхбаяр
Хөгжмийн онол, сонсголын багш Буянаа ЛХАГВАГЭРЭЛ
Хөгжмийн онол, сонсгол, хөгжмийн түүхийн багш Цагаанхүү СЭР-ОД
Хөгжмийн онолч, хөгжим судлаач, багш Зоригт ОЮУНДАРЬ
Хөгжмийн онолын багш Даваахүү АМАРЖАРГАЛ